28اردیبهشت 1391

کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری استان های کرمانشاه و ایلام، با ارسال نامه ای خطاب به استاندار کرمانشاه خواستار تشریح اقدامات عملی دول

کمیسیون حقوق بشر: مهار پدیده شوم ریزگردها بر بسیاری از طرحهای ملی اولویت دارد

استاندار محترم  کرمانشاه

جناب آقاي هاشمي

باسلام و احترام

 علي رغم اينکه مي دانيم سعي وافر در توسعه همه جانبه استان داشته ايد، که حقيقتاً جاي تقدير و قدرداني دارد، اما نمي توانيم نسبت به خطراتي جدي که بهداشت و سلامت کثيري از شهروندان و طبيعت بخش وسيعي از سرزمينمان از جمله کرمانشاه را تهديد مي کند، بي تفاوت بوده و زبان در کام نگه داريم.

همانطور که استحضار داريد برخورداري از بهداشت مناسب و تأمين و تضمين حق سلامتي جسمي و روحي از حقوق اوليه شهروندان است که به نام نسل سوم حقوق بشر شناخته مي شود. در کنار قوانين بين المللي، قانون اساسي و ساير قوانين موضوعه ما به صراحت دولت را مکلف به تأمين اين نيازها و رعايت حقوق مردم در اين مورد کرده اند.

اما باکمال تأسف ساليان متماديست که سلامتي کثيري از هموطنان ما در جنوب، غرب، جنوب غربي و شمال غربي از جمله مردم زجر ديده و محنت کشيده کرمانشاه با ورود ريزگردها ( گرد و غبار ) بطور جدي در معرض تهديد قرار گرفته و طبيعت بخش وسيعی از ايران در تيررس فنا واقع شده و زندگي روزمره مردم مختل گرديده است، به گونه اي که پديده گرد و خاک تبديل به مشکل بزرگي به قامت ساير معضلات عظيم کرمانشاه از جمله گراني، بيکاري، فقر و اعتياد شده است، اما دريغ از اقدام و عملي مؤثر.

معلوم نيست بعد از تحمل 8 سال جنگ تحميلي و ابعاد فاجعه بار اقتصادي، رواني و صنعتي آن، در آينده از قبل گرد و خاک تحميلي چه فجايعي را بايد تحمل کرد و با چه بيماريهايي دست و پنجه نرم کنيم ؟

آيا سلامتي ميليونها شهروند ايراني آنقدر ارزش ندارد که دولت پا را از شعار فراتر گذاشته و اقدامي عاجل و مؤثر بعمل آورد ؟ چرا دولت خود را در اين زمينه پاسخگو نمي بيند ؟

بدون ترديد مهار اين پديده شوم بر بسياري از طرحهاي ملي اولويت دارد و شايسته نظام جمهوري اسلامي نيست که بخش عظيمي از شهروندان آن اين چنين در تنگنا قرار گيرند و حق آنها تضييع شود و نه تنها اقدامي مؤثر نبينند بلکه پاسخي شفاف و روشن هم نشنوند.

لذا کميسيون حقوق بشر کانون وکلاي دادگستري کرمانشاه و ايلام از جنابعالي انتظار دارد مردم شريف استان را بيش از اين منتظر نگذاشته و ضمن پاسخ درخور پيرامون اقدامات انجام شده، برنامه هاي دولت در اين خصوص را براي آنها تشريح کنيد. زيرا سرانجام نيک ايران و ايرانيان براي ما اولي تر از همه چيز است.

   کميسيون حقوق بشر کانون وکلاي دادگستري کرمانشاه و ايلام