06اسفند 1393

رییس کانون وکلای دادگستری استانهای کرمانشاه و ایلام گفت: در تمامی جوامع، نهاد وکالت نتیجه حس عدالتخواهی مردم است.

رییس کانون‌وکلای کرمانشاه: در تمامی جوامع، نهاد وکالت نتیجه حس عدالتخواهی مردم است

علی اسدی در نشستی خبری که به مناسبت سالروز استقلال کانونهای وکلا برگزار شد، اظهارکرد: سابقه تاریخی وکالت در ایران به سال 1315 برمی‌گردد که اولین قانون راجع‌به وکالت در این سال نوشته شد، اما در سال 1333 به همت دكتر مصدق لایحه قانونی استقلال کانونهای وکلا به تصویب رسید.

وی ادامه داد: کانون وکلای دادگستری استانهای کرمانشاه و ایلام در سال 1382 تاسیس شد و در حال حاضر 700 وکیل پایه یک عضو دارد که از این وکلا تعداد 210 نفر مربوط به استان ایلام و مابقی مربوط به استان کرمانشاه است.

اسدی یادآور شد: همچنین در این کانون وکلا 70 کارآموز وکالت مشغول سپرداندن دوران کارآموزی خود هستند.

رییس کانون وکلای کرمانشاه و ایلام با اشاره به موضوع فرهنگ استفاده از وکیل، گفت: فرهنگ استفاده از وکیل در حوزه استانهای کرمانشاه و ایلام باتوجه به عملکرد خوب همکاران در چندسال اخیر رشد قابل توجهی پیدا کرده و می توان گفت که در یک سیر صعودی قرار دارد.

وی افزود: در چند سال اخیر تلاش های بسیاری صورت گرفته که از طریق رسانه‌ها‌ مردم با فرهنگ استفاده از وکلا بیشتر آشنا شوند و امیدواریم که این تلاشها در آینده نیز ادامه یابد تا مردم بیشتر با این نهاد مدنی آشنا شوند.

اسدی تصریح کرد: یکی از خدماتی که کانونهای وکلا به صورت ویژه به آن می‌پردازند بحث معاضدت قضایی و ارائه خدمات رایگان حقوقی به مردم است که در این زمینه کانون وکلای کرمانشاه و ایلام همواره تلاش کرده که بیشترين خدمات را ارائه دهد.

رییس کانون وکلای دادگستری استانهای کرمانشاه و ایلام در ادامه با اشاره به همکاری این کانون با دادگستری و دادسرا، گفت: در بسیاری از موارد وکلا با دادگستری همکاری تنگاتگی دارند و ما هم درصدد ‌آن هستیم که این روابط عمیق‌تر شود، اما واقعیت آن است که هنوز آن ارتباطی که مدنظر همکاران ما است به وجود نیامده است.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در جامعه ما شان و جایگاه وکالت آنگونه که شایسته آن است جانیفتاده که می توان گفت علل مختلفی دارد که یکی از این علل مسائل سیاسی است.

اسدی تصریح کرد: این درحالی است که وکلای دادگستری از منظر حقوقی دیده‌بانهای مداوم رعایت اصول حقوق بشر و آزادیهای فردی و اجتماعی‌اند و آنها می‌توانند نقش مهمی در تصویب و هدایت قوانین به سوی عدالت داشته باشند.

رییس کانون وکلای دادگستری استانهای کرمانشاه و ایلام تاکیدکرد: در تمامی جوامع، نهاد وکالت نتیجه حس عدالتخواهی مردم است.

وی خاطرنشان کرد: بحث حق برخورداری از وکیل رکن اصلی حقوق شهروندان است و هرگونه تهدید آن موجب خدشه برداشتن حقوق بزرگتری همچون حق برابری و حق آزادی می شود که به مرحله عمل درآوردن این حق مستلزم استقلال وکیل و نهاد وکالت است.

اسدی در پایان از عضویت کانون وکلای کرمانشاه در کانون بین‌المللی وکلای دادگستری IBA خبر داد و گفت:  کانون بین‌المللی وکلای دادگستری IBA متشکل از نخبگان حقوقی سراسر دنیاست و هر کانون و یا وکیلی نمی تواند به راحتی در این کانون بین‌المللی عضویت پیدا کند اما ما توانسته‌ایم مقدمات عضویت کانون کرمانشاه را در آن فراهم کنیم و این درحالی است که در حال حاضر فقط کانون مرکز و کانون شیراز عضو آن هستند.

همچنین در ادامه مسئول روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استانهای کرمانشاه و ایلام برنامه های این کانون در ایام هفته وکیل را تشریح کرد.

میترا میری اظهارکرد: استقلال کانون وکلا به معنای جدایی و ترک قوه قضاییه از سوی وکیل نیست بلکه برای آن است که وکلا بتوانند به صورت مستقل و در کنار دادگستری فعالیت کنند نه اینکه در مقابل دادگستری بایستند.

وی ادامه داد: بدون استقلال وکیل هرگز عدالت واقعی محقق نمی شود.

مسئول روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استانهای کرمانشاه و ایلام در ادامه اظهارکرد: هرساله از اول تا هفتم اسفندماه به‌نام هفته وکیل مدافع نامگذاری شده که کانون کرمانشاه در این هفته برنامه های متنوعی را برگزار می کند.

میری با اشاره به برنامه هایی که به همین مناسبت در استان کرمانشاه اجرا می شود، گفت: مشاوره حقوقی رایگان به مردم، تجلیل از اعضای هیات مدیره های سابق این کانون و انجام مراسم تحلیف 38 نفر از کارآموزان وکالت از جمله برنامه های این هفته می باشد.

وی ادامه داد: انجام تبلیغات محیطی و در قالب رسانه ها در راستای اطلاع رسانی فلسفه وکالت و موضوع استقلال وکلا از دیگر برنامه هایی است که در این هفته انجام شده و یا در حال انجام گرفتن است.

میری همچنین از برگزاری جشنی به مناسبت سالگرد استقلال کانون وکلا و روز وکیل مدافع در هفتم اسفندماه خبر داد و گفت: این مراسم با حضور جمعی از مسئولین و وکلای عضو این کانون و همچنین با حضور دکتر طیرانیان از اساتید برجسته علم حقوق ایران عصر روز پنجشنبه هفته جاری در محل تالار انتظار کرمانشاه برگزار می شود.