14دی 1397

مراسم اهدای تندیس مهر حقوق بشر کانون وکلای دادگستری کرمانشاه به علی دایی اسطوره فوتبال ایران

مراسم اهدای تندیس مهر حقوق بشر کانون وکلای دادگستری کرمانشاه به علی دایی اسطوره فوتبال ایران

مراسم سالانه اهدای تندیس مهر حقوق بشر روز دوشنبه مورخ 3/10/1397 برگزار شد و طی آن تندیس مهر حقوق بشر از سوی  کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری کرمانشاه به علی دایی اسطوره فوتبال کشورمان به پاس اقدامات انسان دوستانه وی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه و همچنین جمعیت امداد دانشجویی امام علی(ع) به پاس فعالیت‌های اجتماعی در حوزه حقوق کودکان و زنان اهداء شد.
در ابتدای این مراسم روح‌الله وکیلی ریاست کانون وکلای دادگستری استان کرمانشاه ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان و مدعوین حاضر در مراسم، به زلزله بزرگ سال گذشته کرمانشاه و همدلی مردم ایران در کمک به زلزله‌زدگان این استان اشاره کرد و گفت: این کمک‌ها علاوه‌بر این‌که تا حدودی آلام زلزله‌زدگان کرمانشاه را تسکین داد، نام ایران را بلند و مردم ایران را سرافراز کرد. وی با بیان این‌که پس از این زلزله تعدادی از شخصیت‌های ملی پیشگام جمع‌آوری کمک‌ها برای زلزله‌زدگان شدند، اضافه کرد: علی دایی، نرگس کلباسی و جمعیت امام علی(ع) از جمله این شخصیت‌ها و نهادها بودند که به خوبی از عهده این امر خطیر برآمدند.
رئیس کانون وکلای دادگستری استان کرمانشاه در ادامه گفت: در این راستا پاسداشت و قدردانی از فعالان کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان کرمانشاه را ضرورتی می‌دانستیم که باید انجام می‌شد لذا امسال نیز بر آن شدیم تا این تندیس را به پاس خدمات بشردوستانه و خیرخواهانه علی دایی در مناطق زلزله‌زده به این اسطوره فوتبال ایران اهداء کنیم. وکیلی افزود: همچنین امسال علاوه ‌بر اهداء تندیس مهر حقوق بشر به یک چهره ملی، این تندیس به جمعیت امام علی(ع) به عنوان یک نهاد محلی به‌واسطه فعالیت‌های نیکوکارانه در حوزه‌های اجتماعی همچون کودکان کار، زنان بی‌سرپرست و... اهداء شد. 
در ادامه نشست آقای دکتر مرتضی شهبازی نیا ریاست اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران و ریاست دانشکده حقوق دادنشگاه تربیت مدرس در بیاناتی با اشاره به زلزله سال گذشته در کرمانشاه و اقدام خیرخواهانه مردم و خصوصاً وکلای دادگستری و کانون های وکلای دادگستری و از جمله ساخت و افتتاح دو مدرسه در مناطق زلزله زده و نیز ارسال کمک های نقدی و غیرنقدی وکلا به زلزله زدگان از نقش بی بدیل فعالان اجتماعی، هنری، ورزشی و خصوصاً اسطوره فوتبال ایران اقای علی دایی به نیکی یاد نمودند.
دیگر سخنران مراسم آقای دکتر ستار عزیزی دانشیار دانشگاه بوعلی سینا و وکیل پایه یک دادگستری و از اساتید مبرز حقوق بین الملل بودند که با شعری زیبا از استاد شهریار سخنان خود را شروع کردند و در ادامه با بیان مبانی حقوق بشر و تبیین حقوق شهروندی مبانی بین المللی در باب موازین بین المللی در خصوص تکالیف بین المللی در جهت امداد رسانی به مردم آسیب دیده در مخاطرات طبیعی پرداختند و به مهترین اسناد بین المللی و رهیافت های موجود در این خصوص اشاره نمودند و در خاتمه با تقدیر از فعالان کمک رسانی به زلزله زدگان استان کرمانشاه از اسطوره فوتبال ایران با تقدیم ابیاتی تقدیر نمودند.
خانم سمیه سلیمی مسئول کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری استان کرمانشاه دیگر سخنران مراسم بودند که در ابتدای سخنان خویش به سابقه فعالیت های مهم کمیسیون حقوق بشر در دوره جاری پرداخته رئوس اقدامات هفتگانه صورت گرفته را به سمع و نظر حاضرین رساندند و در ادامه با بیان تاریخچه تندیس مهر حقوق بشر بیان داشتند که این تندیس تاکنون به شخصیت‌هایی چون پرویز پرستویی، پروفسور جمشید ممتاز، استاد شهرام ناظری، دکتر کلانتر هرمزی و مردم ایران اهداشده است. ایشان بیان داشتند که در سال جاری و بر اساس تصمیم کمیسیون آقای علی دایی اسطوره فوتبال ایران به جهت خدمات شایان ایشان در کمک به زلزله زدگان استان کرمانشاه شایسته دریافت تندیس مهر حقوق بشر شناخته شدند و از حیث رویکرد محلی نیز جمعیت امداد دانشجویی مردی امام علی (ع) به جهت فعالیت های بشردوستانه های ایشان در حوزه زنان و کودکان مستحق دریافت تندیس شناخته شدند.

در خاتمه علی دایی اسطوره فوتبال ایران در جایگاه قرار گرفتند و با تشکر از برگزار کنندگان مراسم و قدردانی از مردم حق شناس کرمانشاه به تشریح آخرین اقدامات خود در بازسازی تعدادی از واحد‌های مسکونی روستایی مناطق زلزله زده کرمانشاه پرداخت و گفت: پس از زلزله بزرگ سال گذشته کرمانشاه بیش از ۳۰۰ تریلی کمک‌های غیر نقدی را با کمک مردم و همراهی دوستان به مناطق زلزله‌زده ارسال کردیم. وی در ادامه با بیان اینکه جمعا بیش از ۱۰ میلیارد تومان کمک نقدی مردمی جمع آوری کردیم، گفت: علاوه بر کمک‌های نقدی و غیرنقدی، خیرینی نیز در کار‌های اجرایی بازسازی همچون لوله‌کشی، تامین رنگ واحدها و... به ما کمک کردند. دایی تصریح کرد: درحال حاضر نیز در بحث بازسازی در دو روستای مله رولان و تپانی مشغول به کار هستیم که در روستای مله رولان تاکنون ۵۰ واحد را به‌ صورت کامل آماده کرده‌ایم و بزودی تحویل خواهند شد. وی ادامه داد: در این روستا ۲۵ واحد نیمه کاره رها شده توسط پیمانکاران هم وجود دارد که آنها را مقاوم سازی کرده و به اتمام رسانده‌ایم  و همچنین بیان داشت که پیش از حضور در مراسم و با همراهی یارانشان کلنگ مجتمع ۶۰ واحدی روستای تپانی را برزمین زدیم. وی افزود: در روستای تپانی قدیم ۱۲ واحد و در روستای تپانی جدید ۲۰ واحد نیمه کاره رها شده وجود دارد که آن‌ها را نیز تکمیل خواهیم کرد و با همکاری دوستان جمعا حدود ۱۷۰ تا ۲۰۰ واحد مسکونی را در مناطق زلزله زده کرمانشاه بازسازی و یا تکمیل می‌کنیم.
در انتهای مراسم تندیس مهر حقوق بشر از سوی هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان کرمانشاه و ریاست محترم اسکودا و مسئول کمیسیون حقوق بشر کانون به علی دایی و نماینده جمعیت امداد دانسجویی مردمی امام علی (ع) اهداء شد.

روابط عمومی كانون وكلاي دادگستري استان كرمانشاه