01اسفند 1395

نشست خبری کانون وکلای دادگستری با جمعی از خبرنگاران نشریات و خبرگزاری های استان

نشست خبری کانون وکلای دادگستری با جمعی از خبرنگاران نشریات و خبرگزاری های استان

نشست خبری کانون وکلای دادگستری با جمعی از خبرنگاران نشریات و خبرگزاری های استان
امروز در کانون وکلای دادگستری کرمانشاه با موضوع بزرگداشت شصت و چهارمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری و روز وکیل مدافع برگزار گردید .
در این نشست خبری که  با حضور بابک عزیزی ریاست کانون وکلای دادگستری کرمانشاه، علی اسدی عضو هیأت مدیره، میترا میری مسئول کمیسیون روابط عمومی و جمعی از خبرنگاران محترم نشریات و خبرگزاری های استان با هماهنگي و دعوت كميسيون روابط عمومي كانون برگزار گردید بابک عزیزی ضمن خوشامد گویی و عرض تبریک به مناسبت سالروز استقلال کانون وکلا و روز وکیل مدافع چنین بیان داشت:
یکی از شاخصه های تحقق عدالت در نظام قضائی استقلال و بی طرفی قاضی در رسیدگی  از یک سو و استقلال وکیل دادگستری از سوی دیگر است.
قاضی در اتخاذ تصمیم منحصراً قانون و وجدان را حاکم می نماید و نبایستی از هیچ چیزی بهراسد و در مقابل وکیل دادگستری نیز باید بدون ترس و واهمه از آینده شغلی خود جهت پاسداری از عدالت و جلوگیری از تعدیات قانون شکنان و در راستای انجام رسالت خود یعنی دفاع از حقوق موکل و اجرای عدالت با استقلال کامل گام بردارد.
اهمیت استقلال امریست که در اسناد بین المللی که در اسناد بین المللی و میثاقهای جهانی بعنوان یک اصل غیر قابل انکار مورد تایید قرار گرفته و دكترين حقوقی بر این باور است که دادرسی عادلانه بدون حضور وکیل مستقل محقق نخواهد شد.
وکیل دادگستری در انجام وظایف خود بایستی از مداخله نارواي مقامات دولتی در امان باشد تا بتواند از امنیت شغلی برخوردار بوده و به نحو احسن از موکلان خود دفاع نماید.
با توجه به این مهم لایحه استقلال کانون وکلا در ایران در سال 1333 به تصویب نهایی رسیده و از آن تاریخ تا کنون وکلا همه ساله در سالروز تصویب این قانون یعنی هفتم اسفند ، استقلال خود را جشن گرفته و با تائید بر آن سعی در حفظ و ارتقاء آن دارند.
بنده نیز بعنوان یکی از اعضای جامعه وکالت این روز باشکوه را خدمت تمامی عزیز ایران و جامعه وکالت تبریک و تهنیت عرض مینمایم و امیدوارم اثرات وجود استقلال وکیل در رسیدگی های قضائی نمود بیشتری داشته باشد.
در ادامه اسدی عضو هیأت مدیره که در این نشست خبری سخن می گفت، ضمن تشکر از حضور خبرنگاران محترم بیان داشت:
اینجانب یکصد و ششمین سالگرد نهاد وکالت در ایران و شصت و چهارمین سالگرد استقلال کانون های وکلا را به تمامی وکلای سراسر کشور و خصوصا وکلای کانون کرمانشاه تبریک عرض می نمایم.
وی افزود سابقه وکالت به سال 1315 بر می گردد که وکالت جنبه رسمی به خود گرفت که با این قانون  شخصیت حقوقی وکالت و استقلال ظاهری آن شکل گرفت تا اینکه با تلاش و مجاهدت پیشکسوتان امر وکالت در سال  1333 تصویب لایحه استقلال کانون های وکلا کانون  موفق به کسب استقلال گردید اما درسال1360 فعالیت کانون وکلا و انتخابات صنفی آن متوقف گردید و رئیس کانون بصورت انتصابی از سوی رئیس قوه قضائیه بر خلاف قانون به مدت 16 سال منصوب گردید و در سال 76 اولین انتخابات هیأت مدیره با شرکت وکلاء برگزار گردید. کانون وکلا یکی از قدیمی ترین نهادهای مدنی در کشور است و رکن اصلی و بنیادین امکان دفاع برای وکیل آزادی وکیل در دفاع و استقلال وی و وابسته نبودن به دولت و حاکمیت است و استقلال کانون وکلا  وجود وکیل مستقل در واقع تأمین کننده و تضمین حقوق شهروندان جامعه است  لذا استقلال کانون وکلا صرفاً برای افراد وکلا نیست بلکه برای افراد جامعه است و کانون وکلا در واقع نهادی بسیار فراتر از صنفی بودن است زیرا وکیل یکی از ارکان دادرسی عادلانه و منصفانه است اما متاسفانه در کشور مدتهاست که وکلا بنا به دلایل معلوم و نامعلوم مورد بی مهری دستگاه قضائی قرار می گیرند، وکیل یکی از بازوان اجرای عدالت است و هیچگاه رفتار تقابلی با دادگستری ندارد اما در استان کرمانشاه متأسفانه دادگستری با کانون وکلا  تعامل ندارد و در موضوع تردد متاسفانه شأن و جایگاه و منزلت اجتماعی وکلا رعایت نمی شود و مورد بازرسی بدنی تحقیر آمیزی قرار می گیرند.
پس از اسدی ، میترا میری مسئول کمیسیون روابط عمومی کانون با خوشامد گویی به خبرنگاران و تبریک به مناسبت شصت و چهارمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری و روز وکیل مدافع سخنان خود را چنین آغاز نمود :
بر این باوریم که سالروز استقلال کانون های وکلای دادگستری سالروز آزادی عمل و مصونیت وکلا در دفاع از حق و برقراری عدالت اجتماعی است استقلال وکیل امروز بعنوان یک شرط اساسی برای حق برخورداری از شهروندان از محاکم عادلانه محسوب می شود رعایت این حق از سوی حاکمیت را می توان بارزترین معیار در راستای رعایت حقوق شهروندی برشمرد. 

وي افزود به مناسبت سالروز استقلال كانون وكلا و روز وكيل مدافع و با هماهنگي قبلي صورت گرفته اعضا محترم هيات مديره كانون وكلا كرمانشاه به همراه عده اي از همكاران وكيل از مراكز نگهداري بهزيستي بازديد خواهند نمود. همچنين كانون  در روزهاي چهارم و پنجم اسفند ماه ساعت ٩الي ١٢ ظهر  در محل كانون به عموم مردم مشاوره رایگان ارائه خواهد داد.
در ادامه ايشان اظهار داشت جشن استقلال كانون وكلاي كرمانشاه با حضور پرافتخار همكاران به دليل تقارن با ايام فاطميه در تاريخ ٩٥/١٢/١٥ ساعت ١٦الي١٩در محل آمفي تأتر تالار انتظار برگزار مي گردد كه در اين جشن علاوه بر سخنراني برنامه هاي متنوعي شامل اجراي موسيقي توسط گروه آوا به خوانندگي حسام لرنژاد و همچنين اجراي برنامه هاي  طنز توسط هنرمندان صدا و سيما خواهيم داشت 
در پايان خبرنگاران نيز به بيان نطقه نظرات خود در خصوص ارتباط و تعامل هرچه بيشتر كانون با اصحاب رسانه پرداختند.