10مهر 1393

مراسم یادبود و گرامیداشت مرحوم دکتر ناصر کاتوزیان ملقب به پدر علم حقوق ایران

گزارش كامل مراسم بزرگداشت پدرعلم حقوق ایران در کرمانشاه

مراسم یادبود و گرامیداشت مرحوم دکتر ناصر کاتوزیان ملقب به پدر علم حقوق ایران با حضور جمع زیادی از وکلای دادگستری های کرمانشاه و ایلام در کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رییس کانون وکلای استان های کرمانشاه و ایلام در این همایش که عصر سه شنبه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کرمانشاه برگزار شد، با تسلیت درگذشت مرحوم کاتوزیان، وی را انسانی بزرگمنش و وارسته معرفی کرد که علم و اخلاق را در هم آمیخته بود.

شهاب تجری اظهار داشت: مرگ حق است اما مقام و جایگاه دکتر کاتوزیان به گونه ای بود که غم هجرانش برای دوستدارانش بسیار سخت و طاقت فرسا و جانکاه است.

وی یادآور شد: استاد ناصر کاتوزیان کوهی از علم و دریایی از معرفت بودند که اخلاق مداری را سرلوحه زندگی خود قرار داده بود وهمین موضوع نیز برغنای علمی وی افزوده و چهره ای ماندگارازایشان ساخته بود.

تجری خاطرنشان کرد: مقام علمی آن استاد فرزانه به گونه ای بود که دانشگاه فرانسه که مهد علم حقوق دنیاست هم برای ایشان احترام خاصی قائل بود.

رییس کانون وکلای کرمانشاه و ایلام افزود: دکتر کاتوزیان از آن دسته افرادی بود که هرچه می گفت علم و دانش و اخلاق نیز در صحبت هایشان کاملا هویدا بود و همواره به دنبال حق گرایی و عدالت طلبی در جامعه بود.

وی با بیان اینکه استاد کاتوزیان در این اواخر عمر پربرکتشان، استقلال و گسترش بیش از پیش اخلاق در میان وکلا را مورد توجه خاص قرار بودند، ابراز امیدواری کرد تا جامعه وکلا نسبت به دغدغه های ایشان حساسیت داشته باشند.

تجری در پایان اظهار داشت: پدر علم حقوق ایران استقلال کانون وکلا را یکی از شاخصه های عدالت می دانستند و از وکلا نیز انتظار داشتند که استقلال خود را حفظ کنند.

در ادامه این مراسم دکتر عیسی کشوری عضو هیات علمی دانشگاه تهران و یکی از دوستان و همراهان همیشگی مرحوم ناصر کاتوزیان نیز در این مراسم با گرامی داشت یاد و خاطره آن مرحوم، اظهار داشت: ایشان عاشقانه بذر عدالت را کاشت و برای خشکاندن ریشه های ظلم کوشید.

وی با تاکید بر این مطلب که هیچ واژه ای نمی تواند عظمت شخصیت مرحوم کاتوزیان را به نمایش بگذارد، زندگی ایشان را تفسیری از عدالت برشمرد.

کشوری خاطرنشان کرد: بنا بر توصیه استاد کاتوزیان، آنچه که به قانون شرافت می بخشد عدالت است و در جایی که تفاسیر متعددی از موضوعی وجود دارد باید تفسیری را انتخاب کرد که به عدالت نزدیکتر باشد.

وی گفت: عدالت و آزادی دو واژه ای بود که در نظر استاد کاتوزیان از اهمیت بسیار والایی برخوردار بودند.

این استاد دانشگاه در پایان پیام خانواده مرحوم ناصرکاتوزیان را قرائت کرد.

مرحوم ناصرکاتوزیان ملقب به پدر علم حقوق ایران که 35 جلد کتاب ارزشمند در خصوص علم حقوق تالیف و مفتخر به دریافت نشان درجه یک ملی فرهنگ و هنر و دانش توسط سیدمحمد خاتمی رییس جمهوری وقت شده بود در یازدهم شهریور ماه امسال به علت بیماری ذات الریه درگذشت.