04مهر 1392

رئيس جمهور محترم ايالات متحده آمريکا جناب آقای باراک حسين اوباما با سلام و احترام کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری کرمانشاه و ایلا

نامه ی کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری استان­های کرمانشاه و ایلام خطاب به باراک اوباما

رئيس جمهور محترم ايالات متحده آمريکا جناب آقای باراک حسين اوباما

 با سلام و احترام

کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری کرمانشاه و ایلام، به عنوان نهادی مدنی و غیر دولتی به اقتضای فعالیت ذاتی خود که ترویج و گسترش حقوق بشر است، همواره حامی مردم و مدافع حقوق آنها در عرصه داخلی و بین المللی می باشد و غیر از آن به چیزی دیگر نمی اندیشد. حال در این چهارچوب بر خود لازم می داند نکاتی را به جنابعالی تذکر دهد.

ملت متمدن و بزرگ ایران هیچگاه خود را در تقابل با ملت فهیم آمریکا قرار نداده و در اظهار دوستی با ملتهای دنیا از جمله ملت آمریکا فرهنگ و تمدن خود را آشکار کرده است.

اما متأسفانه سیاستهای دولت آمریکا در شصت سال اخیر، به ویژه در کودتای 28 مرداد و سرنگونی دولت دکتر محمد مصدق و همچنین کمک به رژیم بعث عراق در هشت سال جنگ بر علیه مردم ایران، تصویر آمریکا را نزد ملت ایران تیره و مغشوش کرده است.

اولی که سدی بزرگ در راه دموکراسی خواهی ایرانیان شد و دومی، بسیاری از بهترین فرزندان این مرز و بوم را به کام مرگ فرستاد.

آقای رئیس جمهور، تحریمهای شدیدی که شما وضع کرده اید، آمریکا را نزد مردم ایران منفور خواهد کرد، زیرا یادآور اقدامات دولت آمریکا بر علیه مردم ایران می باشد.

این تحریمها بر خلاف تصور و توجیه شما، بیشترین فشار را بر مردم ایران وارد کرده و باعث فقر و گسترش جرم و جنایت و رواج ناامنی شده است.

حتی اگر به خواسته های خود نیز برسید، اقدام شما و سایر کشورها نه تنها با هیچ یک از قواعد پذیرفته شده بین المللی و موازین حقوق بشر سازگاری ندارد، بلکه غیر انسانی و غیراخلاقی نیز خواهد بود.

آقای رئیس جمهور، شما که ملت ایران را سپر قرار داده اید تا به خواسته های خود برسید، آیا اندیشیده اید که تفاوت عمل شما با افرادی همچون صدام حسین و گروههایی چون القاعده و طالبان در چیست ؟ قربانی کردن یک ملت به بهانه های مختلف چگونه باید تفسیر شود؟

جناب آقای اوباما اگر گفتار و کردار دولت قبلی ایران دست آویز شما برای اعمالتان گردیده بود، اینک با انتخاب جناب آقای روحانی و مواضع اعلام شده ایشان، دیگر بهانه ای ندارید.

امبدواریم با عنایت به اینکه در اغلب موارد آغازگر اقدام بر علیه مردم ایران بوده اید، با رفع تحریمها، بتوانید دیوار بی اعتمادی ایجاد شده بین آمریکا و ایران را از بین برده و گامی در جهت برقراری صلح و دوستی بردارید که متناسب با جایزه صلح نوبل شما باشد.

  کميسيون حقوق بشر کانـون وکلاي دادگستري استانهای کرمانشاه وايلام