06دی 1394

بیانیه در محکومیت کشتار شیعیان نیجریه

.

.

.

بار دیگر جهان شاهد تجاوز و کشتار بی رحمانه انسانهای بی گناه بسیاری بود 12 دسامبر 2015 در حالی که تنها 2 روز از سالروز گرامیداشت روز جهانی حقوق بشر می گذشت ، ارتش نیجریه دست به اقدامی وحشیانه زد و صدها نفر از شیعیان این کشور را قتل عام نمود.
همگان بخوبی می دانند که در نیجریه گروه تروریستی مسلح و زورگویی بنام بوکوحرام وجود دارد که تا کنون با بی رحمی و سبعیت تمام به جنایات خود از قتل و کشتار و آدم ربایی گرفته تا اسارت و تجاوز به زنان و کودکان در بخشهایی از کشور ادامه داده و تا کنون هیچ واکنش مناسب و درخوری از سوی ارتش نیجریه ندیده است. ما رشد بی رویه تروریست در این کشور را محصول اندیشه های جرم انگارانه نسبت به مفهوم حقوق بشر در آن کشور می دانیم . بیاد آوریم که حقوق بشر قبل از آنکه با تانک و اسلحه مورد نقض قرار گیرد با اندیشه های جرم گرایانه و افراطی مورد نهی و انکار قرارخواهد گرفت.
این کمیسیون ، ضمن اسفناک خواندن و وحشیانه بودن این عمل ، آنرا سلب بدیهی ترین و ابتدایی ترین حقوق بشری یعنی حق حیات می داند همچنین از آن به مثابه اقدامی یاد می کند که زمینه ی نقض آزادی مذهب و عقیده را در آن کشور فراهم می کند . ما در این راستا دولت نیجریه را مسئول مرگ مسلمانان و شیعیان این کشور معرفی نموده و حواستار مجازات و تعقیب فوری مجرمان و مسببان این حادثه هستیم.
ما همچنین ضمن تأکید بر وحدت میان مسلمانان و فرق مختلف اسلامی این کشور ، از اقداماتی که به جدا سازی و صف بندی قومی و یا عقیدتی مردم این کشور در مقابل یکدیگر بیانجامد اعلام انزجار می کنیم.
مااز دولت جمهوری اسلامی ایران درخواست می کنیم در اجرای بخشی از سیاست خارجی مبنی بر دفاع از حقوق همه مسلمانان و مظلومان در اقصی نقاط جهان که در اصول 152 و 154 قانون اساسی درج گردیده اقدامات قانونی و مقتضی را معمول داشته و از نهادهای ملی و بین المللی مسئول نیز می خواهیم نسبت به تعقیب و مجازات عوامل این جنایت اقدامات فوری و عاجل اعمال نمایند.


کمیسیون حقوق بشر
کانون وکلای دادگستری کرمانشاه و ایلام