27مهر 1395

بیانیه در محکومیت حمله عربستان و نیروهای ائتلاف به مراسم عزاداری در یمن

 بار دیگر جهان شاهد تجاوز و کشتار بی رحمانه انسانهای بی گناه توسط رژیم عربستان و نیروهای ائتلاف جنگ در یمن بود. اینبار نیروهای هوایی عربستان، مراسم عزاداری شیعیان یمن را مورد هدف حمله قرار داده و زن و مرد و انسانهای غیرنظامی بسیاری را با فجیع ترین و ظالمانه ترین روش در خون کشیده و بیش از640 کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشت. این حمله یکی از مرگبارترین حملات عربستان و نیروهای ائتلاف در طول یک سال و نیم گذشته از زمان شروع جنگ در یمن بود که بار دیگر انزجار شدید جامعه ی بین الملل از این کشور را برانگیخت و انتقادات تند و شدیدالحنی از سوی افکار عمومی جهانی بر عربستان وارد شد. واقعیت این است که این کشور نه تنها بدیهی ترین و ابتدایی ترین حقوق بشری را نادیده می گیرد بلکه حقوق بشردوستانه حاکم بر شرایط جنگ و نزاع را نیز به سادگی و با کمترین اعتنا زیر پا می گذارد. با وجودی که عربستان سعودی اعلام داشته که این حمله مرگبار و خونین بر اساس اطلاعات اشتباه ارتش این  کشور صورت پذیرفته اما ظاهر و شواهد امر و میزان تلفاتی بر جای مانده و شدت حمله، متأسفانه حکایت از وجود عمد کامل در این کار می باشد.  این کشور در خصوص اوضاع جنگ خونباری که در یمن براه انداخته مسئول تمامی اتفاقات ناگواری است که از حدود دو سال پیش تا بحال درحال رخ دادن است. تجاوزات گسترده و بی محابا و بدون هر گونه واهمه از افکار عمومی در یمن، براستی قابل اندازه گیری نمی باشد.
 این کمیسیون همچنان که در بیانیه سال 2015 مواضع خود را در قبال جنگ وکشتار در یمن اعلام داشته، بار دیگر جنایات جنگی عربستان و نیروهای ائتلاف را شدیداً محکوم نموده و از نهادها و محاکم بین المللی، محاکمه و تعقیب فوری رهبران و فرماندهان جنگی این کشورها را درخواست می نماید.
 کمیسیون همچنین ضمن استقبال از نتیجه گزارش هیأت تحقیق درباره حمله هوایی به مراسم عزاردای در یمن، پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان این واقعه ی هولناک را کمترین کار ممکن می داند که بایستی به فوریت امر صورت پذیرد.
 کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری کرمانشاه