06مرداد 1394

بیانیه در محکومیت جنایات جنگی عربستان

در چند ماه گذشته بواسطه حملات هوایی با ائتلاف دولت عربستان به بخشهایی از کشور یمن بویژه مناطق و استانهایی از قبیل صنعا و صعده، کودکان و زنان و غیر نظامیان بسیاری کشته شدند. حملات هوایی اوضاع ساکنین بسیاری از شهرها و مناطق یمن را که نیازمند به غذا و دارو و البسه و سوخت و مواد اولیه می باشند را دستخوش بحران قرار داده است. در پی این حملات خانه ها و مناطق مسکونی بسیاری تخریب و منهدم شده و افراد بسیاری ناچار به کوچ اجباری از منازل خود گردیده اند.  جنگ در یمن نیز مثل جنگ در سایر نقاط جهان در چند سال گذشته، از قبیل جنگ داخلی سوریه، عراق، افغانستان ذهن آحاد افراد انسانی را بیمناک و اسفناک کرد. حسب گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، در طی منازعات و جنگ هایی که در این کشورها روی داده تنها در سال 2014 بیش از 60 میلیون انسان ناچار به ترک محل زندگی و مهاجرت از شهر و دیار خویش شده اند. جنگ در عراق، افغانستان، سوریه ، یمن و سایر نقاط جهان، اوضاع جهان را بحرانی نموده و به کشتار بی شمارغیر نظامیان ، شیوع بیماری های خطرناک،افت اقتصاد منطقه ای و دامن زدن به نفاق و اختلاف قومی و قبیله ای و کوچ اجباری نزدیک به 60 میلیون انسان گردیده است و از این میان کشور یمن نیز بحران های زیادی در خود تجربه می کند. سازمان ملل پیش از حصول آتش بس، برای رفع بحران یمن و کمک به غیر نظامیان با دشواری روبرو بود. پس از اعلام چند آتش بس، با وجودی که گفته ها بر این بود که آتش بس اخیر یمن تا پایان ماه رمضان ادامه خواهد یافت اما با کمال تأسف شاهد شدید ترین درگیری ها و نقض چند باره آتش بس بوده ایم تا جایی که اظهار تأسف دبیر کل سازمان ملل از نقض آتش بس را نیز در پی داشت.

 سازمان ملل، یمن را جزو کشورهایی قرار داده که نیازمند مساعدت های فوری و عاجل حقوق بشری است. مواد خوراکی ، مواد بهداشتی و سرپناه از نیازهای اساسی و فوری اعلام شده است. واقعیت ها حکایت از آن دارد که در پی حملات عربستان به یمن از ابتدای سال 94 تا کنون بیش از 3 هزار غیر نظامی به کام مرگ کشیده شده، جنگی که بین حوثی ها از یک طرف و دولت یمن از سوی دیگر اعلام گردیده و پای ائتلاف به رهبری عربستان را به میان کشیده امروزه منجر به ویرانی زیر ساخت های بهداشتی و از بین رفتن بیمارستان ها و مرگ انسانهای غیرنظامی  بسیاری شده است.

 کمیسیون حقوق بشر، مفادی از کنوانسیون های چهارگانه ژنو 1949 از جمله مواد مختلفی از کنوانیسون اول مربوط به بهبود سرنوشت بیماران و زخمداران و نیز کنوانسیون چهارم مربوط به حمایت از افراد غیرنظامی در زمان جنگ را یاد آور شده که برابر آنها دولتها موظف به رعایت و اجراء مفاد کنوانسیون در هنگام جنگ شده اند و عدم رعایت مفاد آن در مواردی مصداق جنایات جنگی تلقی می شود.

  برابر اصول و مبانی پذیرفته، دولتها موظف شده اند در زمان جنگ با افرادی که مشارکتی در مخاصمه ندارند و همچنين با نیروهایی که سلاح زمین گذارده اند در همه ی شرایط و بدون هیچ گونه تبعیض ناروا بر مبنای نژاد، رنگ ، مذهب و یا عقیده ، جنس ، تولد، ثروت و یا هر معیار مشابه دیگر با اصول انسانیت رفتار کند و هر گونه خشونت علیه زندگی و تمامیت جسمی اشخاص از جمله قتل به همه ی اشکال ، قطع عضو، رفتار بی رحمانه و شکنجه و نيز هر نوع هتک حرمت علیه کرامت شخصی و رفتار موهن و خفت بار و تحقیر آمیز را کنار بگذارند، اصولی که در جنگ یمن بارها مورد تعرض و نقض قرار گرفته است.

 با وجودی که تعهد دولتهای درگیر جنگ به رعایت و تکریم حقوق مختص زنان و کودکان در برابر هر گونه تهدید و تخطی به شرافت آنها از امور بدیهی و الزام آور است اما در خصوص وقایع یمن عمده کسانی که مورد آسیب و قتل و کشتار قرارمی گیرند زنان و کودکان هستند.

 انهدام اموال منقول و غیر منقول ، تخریب مناطق بهداشتی و بیمارستانی، ارتکاب قتل و کشتار     بی رویه زنان و کودکان و افراد غیر نظامی به سبب حملات هوایی - و همچنین ایجاد مانع در خصوص حق ترک اراضی اشغال شده برخلاف مواد 25 و 48 کنوانسیون چهارم از مصادیق نقض فاحش کنوانسیون ژنو است که در یمن به کرات واقع می شود.

 کمیسیون حقوق بشرپیرو گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر مبنی بر ارتکاب جنایات جنگی توسط فرماندهان جنگی دولت عربستان، این جنایات را شدیداً محکوم نموده و ضمن تأکید بر مجموعه اصول پذیرفته در اعلامیه جهانی حقوق بشر و مجموعه ی حقوق بشردوستانه منعکس در کنوانسیون ژنو 1949 از رویکرد دیوان کیفری بین المللی لاهه در تعقیب مجرمان و تحقیق جرائم جنگی استقبال می کند و تمام دادگاههای صالحیتدار ملی و بین المللی را تشویق به تعقیب کیفری هر گونه تجاوزو همه گونه جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی می کند و همچنین از دولتها و سازمان های بین المللی مسئول و نیز سازمان ملل متحد بعنوان میراث مشترک بشریت درخواست می نماید برای توقف فوری جنگ و خاتمه نزاع در یمن ترتیبات لازم را بکار بندند تا هر چه سریع تر بحران انسانی در این کشور خاتمه یابد.

کمیسون حقوق بشر

کانون وکلای دادگستری کرمانشاه- ایلام