01بهمن 1393

گزارش عملکرد کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری کرمانشاه و ایلام

 در سال 92 هیأت مدیره محترم کانون وکلای دادگستری ، محدودیت عضویت در کمیسیون حقوق بشر را لغو نموده و تعداد اعضاء از 10 نفر اصلی به 23 نفر در سال 92 و 18 نفر در سال 93 افزایش یافته ، ضمن اینکه کمیسیون دارای اعضاء افتخاری و عادی بی شماری نیز می باشد . همچنین کمیسیون دارای کمیته های فرعی از قبیل کمیته دانشجویی و نیز کمیته دفاع از حقوق زندانیان و کمیته اقلیتها و کمیته آموزش می باشد . از فعالیتهای چشمگیر کمیسون و کمیته ها در سال 92 می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 1- برگزای همایش بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر و مراسم اهداء دومین تندیس مهر حقوق بشر در سال 92 به خواننده پرآوازه ایران شهرام ناظری به خاطر فعالیت های انساندوستانه ی وی در حمایت از کودکان شین آبادی و جزامی های مهاباد و نیز با دعوت از جناب غلامرضا طیرانیان وکیل محترم دادگستری بعنوان سخنران ویژه . همچنین در این جلسه متن مصوب کمیسیون حقوق بشر نیز قرائت گردید که فرازی از متن بشرح ذیل است :

... آنچه امروز در اقصی نقاط جهان بنام حقوق بشر از آن یاد می شود دیرزمانی رویایی بود کودکانه و دور از دسترس ! اما امروزه حقوق بشر از بدیهی ترین الزاماتی است که می باید در همه ی کشور ها و جوامع انسانی مورد توجه قرار گیرد ... در جهان جدید مشکل اصلی در نحوه ی اجرای حقوق بشر و اعمال سلیقه و دلبخواهی آن است ...

 به خاطر خیل انبوه مهمانان و تجمع هواداران آقای ناظری ، انتقاداتی از حیث به حاشیه فرو رفتن مقوله حقوق بشر و غلبه ی فضای هنری بر سالن و همچنین گله مندی وکلای و همکاران محترم از حیث عدم توجه به شأن و جایگاه آنها مطرح گردید .

2- ترویج فرهنگ و گفتمان حقوق بشر و ارتباط با خارج از کانون وکلای دادگستری به همت کمیته دانشجویی :

  یکی از کمیته های فعال کمیسیون حقوق بشر در سال 92 - که فعالیت اش در سال 93 سبب اختلافات داخلی هیأت مدیره محترم فعلاً به حالت تعلیق درآمده - کمیته دانشجویی متشکل از فعالان عرصه دانشگاه و دانشجویی بوده که فعالیتهای اثر بخشی در همایش ها و برنامه های کمیسیون داشته و اقداماتی از قبیل ترویج گفتمان حقوق بشر و آموزش را در بین خود و اعضاء کمیته و اقشار مختلف با همکاری کمیسیون حقوق بشر را پیش برده .

 3- صدور بیانیه به مناسبت های مختلف و اعلام مواضع کمیسیون

  • بیانیه به مناسبت روز جهان زن 8 مارس 2014 و تأکید بر حفظ حقوق اساسی زنان و لزوم محو همه ی اشکال تبعیض علیه زنان
  • بیانیه به مناسبت درگذشت نلسون ماندلا و محکومیت هر گونه روش  خشونت آمیز و اینکه روش و منش نلسون ماندلای بزرگ می تواند سرمشق و سرلوحه ی همه ی کوشندگان راه آزادی و برابری باشد  .
  • بیانیه در محکومیت اسید پاشی در اصفهان و درخواست شفافیت و تعقیب سریع خاطیان و مجرمان و اینکه اسیدپاشی از جمله شنیع ترین اقدامات مجرمانه است
  • بیانیه در محکومیت گروه غیر قانونی داعش و اینکه اقدامات این گروه  جنایت علیه بشریت ، جنایات جنگی و تهدید صلح و امنیت بین المللی است
  • بیانیه در حمایت از مردم کوبانی و مردم بی پناه مورد تجاوز داعش در مناطق مختلف عراق و محکومیت تجاوز و وحشی گری داعش در حمله به کوبانی
  • بیانیه به مناسبت روز جهانی حقوق بشر 10 دسامبر 2014 مصادف با 19 آذر ماه 93
  • بیانیه در خصوص واگذاری جزیره آشوراده توسط  نهاد ریاست جمهوری و قصور سازمان حفاظت از محیط زیست در این زمینه

از سایر اقدامات و مصوبات مهم کمیسیون :

4- تشکیل و راه اندازی کمپین در استان کرمانشاه در راستای جمع آوری کمک های انساندوستانه و مردمی برای آوراگان جنگ در عراق بویژه شنگال .

5-پیگیری تخصیص اتاق ملاقات به وکیل و موکل در زندان مرکزی کرمانشاه و تفاهم کانون وکلای کرمانشاه و ایلام با اداره کل امور زندانها در ساخت و احداث اتاق مورد نیاز کانون برای ملاقات وکیل و موکل در زندان . 

6- مکاتبه با ریاست محترم کل دادگستری و دادستانی دادسرای عمومی کرمانشاه راجع به وجود بازداشتگاههای غیر استاندارد مراجع انتظامی از قبیل بازداشتگاه سعدی – مطهری و طاق بستان .

  از تصمیمات مهم دیگری که کمیسیون در دست اقدام دارد  :

  • نامه به کمیسیون اصل 90 راجع به وجود مین ها و بمب های عمل نشده و غیر خنثی در مناطق مرزی از قبیل سرپل ذهاب و قصرشیرین
  • برگزاری کارگاه آموزشی حقوق بشر با همکاری استانداری برای دانشجویان و کارآموزان وکالت با شرکت وکلای دادگستری
  • همچنین کمیسیون مهیای برگزاری همایش بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر در آینده نزدیک با حصول شرایط مقتضی است که به سبب عدم حضور کاندیدای دریافت تندیس مهر در سال جاری از جمله عدم حضور پرفسور مجید سمیعی و نیز اعلام عذر از طرف آقای مولوی عبدالحمید پیشوای مذهبی مردم سیستان و بلوچستان