22مرداد 1393

رئیس کانون وکلای دادگستری استان های کرمانشاه و ایلام گفت:مهمترین رکنی که رسانه ها را پویا و زنده نگه می دارد استقلال عمل در مقابل صاحبان قدرت

تجری: وابستگی به صاحبان قدرت رسالت رسانه ها را زیر سوال می برد

کانون وکلای دادگستری استان های کرمانشاه و ایلام به مناسبت روز خبرنگار از فعالان رسانه ای کرمانشاهی تجلیل کرد. این مراسم با ابتکار و همت کمیسیون روابط عمومی کانون وکلای دادگستری برگزار گردید. در ابتدای مراسم میترا میری رییس کمیسیون روابط عمومی کانون با خیر مقدم به خبرنگاران استان به بیان دیدگاه های خود درباره روزنامه نگاران و روز خبرنگار پرداخت.

در ادامه مراسم «شهاب تجری» رئیس کانون وکلای دادگستری استان های کرمانشاه و ایلام با بیان اینکه جایگاه رسانه ها از جنبه های مختلف قابل تحلیل است، اظهار داشت: با گذشت قرن ها حاکمیت با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است و نهایتاٌ علما و متفکرین درنظام های دموکراسی حاکمیت را حق مردم دانسته اند.

وی افزود: حاکمیت مردم مستلزم امکانات و لوازمی همچون تفکیک قوا، تمرکز زدایی قدرت، آزادی بیان و اندیشه، فعالیت احزاب و رسانه ها است که در غیر این صورت در حد شعار باقی می ماند.

وی با بیان اینکه رسانه ها یکی از ارکان اساسی حاکمیت مردم هستند، تصریح کرد: اولین شرط حاکمیت اطلاعات حاکم از مجموعه خود است و این رسانه ها هستند که این اطلاعات را برای اعمال حاکمیت در اختیار مردم قرار می دهند تا بهتر تصمیم بگیرند.

تجری با اشاره همسویی نقش رسانه ها با قاعده امر به معروف و نهی از منکر، افزود: رسانه ها از یک سو برای افزایش اطلاعات مردم شفاف سازی می کنند و از سوی دیگر نقائص و ایرادات را با مردم در میان می گذارند و منعکس کننده نظرات مردم به صاحبان قدرت هستند.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان های کرمانشاه و ایلام، استقلال عمل در مقابل صاحبان قدرت را امری ضروری برشمرد و تاکید کرد: مهمترین رکنی که رسانه ها را پویا و زنده نگه می دارد استقلال عمل در مقابل صاحبان قدرت است که اگر اینگونه نباشد، رسالت آن ها زیر سوال می رود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشابه عملکرد کانون وکلای دادگستری به عنوان یک نهاد صنفی با رسانه ها اشاره کرد و گفت: استقلال کانون وکلا و اصناف و گروه های خارج از بدنه قدرت که نقش بازوهای جامعه مدنی را ایفا می کنند همچون رسانه ها ضروری است، مساله ای که متاسفانه امروز درگیر آن هستیم و قوه قضاییه به دنبال سلب استقلال کانون های وکلا است.

تجری با اشاره به نقش اطلاعات و دانش در دنیای امروز، گفت: امروزه در نظام های مبتنی بر دموکراسی و مردم سالاری جلوگیری از تمرکز اطلاعات و دانش نیز به اندازه جلوگیری از تمرکز قدرت و ثروت از اهمیت برخوردار است و اگر اطلاعات و دانش در انحصار گروه و دسته ای قرار گیرد ، آن ها قدرت بسیار زیادی خواهند یافت که منجر به فساد می شود.

وی افزود: در این راه رکن اصلی جلوگیری از تمرکز اطلاعات و دانش رسانه ها و خبرنگاران هستند.

رسانه ها دستگاه قضا را به نقد بکشند

شهاب تجری در بخش دیگری از سخنان خود با ایراد نقدی جدی بر رسانه ها گفت: متاسفانه در سطح کشور و استان نقش خبرنگاران در واکاوی دستگاه قضا بسیار کمرنگ است و به یک مشکل اساسی تبدیل شده است.

وی با اشاره به اهمیت نقش دستگاه قضا در سلامت حاکمیت قانون و مردم، گفت: متاسفانه با توجه به اهمیت این موضوع کمترین نقدها و تفحص ها از جانب رسانه ها صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی در یک سیستم حکومتی اگر درست کار کند، آن سیستم حکومتی نیز مسیر دموکراسی خود را صحیح طی خواهد کرد، اظهارداشت: چرا باید مردم از حضور در دستگاه قضایی ترس داشته باشند؟ هرچند که مجرمین باید از حضور در دادگاه هراس داشته باشند ، اما چرا آنهایی که صاحب حق هستند نیز می ترسند در دستگاه قضایی حضور یابند.

بابک عزیزی نایب رییس کانون وکلای دادگستری نیز در مراسم روز خبرنگار که در محل کانون وکلای دادگستری استانهای کرمانشاه و ایلام برگزار شد، اظهارکرد: به کلیه خبرنگاران استان قول می دهیم که چنانچه برای آنها در حیطه کار خبرنگاری مشکل حقوقی پیش آمد و نیاز به وکیل داشتند، کانون وکلای کرمانشاه به شکل رایگان و معاضدتی وکیل در اختیار خبرنگاران قرار دهد.

وافزود: خبرنگاران همیشه با کمترین توقع، عشق و علاقه به کار و حرفه خبرنگاری می پردازند، بنابراین واجب و لازم است که مورد حمایت کامل تمامی ارگانهای نظام قرار گیرند.

این عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استانهای کرمانشاه و ایلام گفت: خبرنگاران علاوه بر بیان اخبار و اطلاعات وظیفه مهم و اساسی دیگری هم بر عهده دارند که وجه اشتراک بین خبرنگاران و وکلاست و آن هم حمایت و دفاع ی از حقوق مردم است.

خبرنگاران و مدیران رسانه های محلی حاضر در نشست نیز به بیان دیدگاه ها و دغدغه های خود پرداخته و از جمله خواستار برگزاری دوره های آموزش کاربردی حقوق و از جمله قانون مطبوعات از سوی کانون وکلا برای روزنامه نگاران استان شدند که با استقبال و قول مساعد هیات مدیره کانون همراه شد.

در خاتمه این مراسم، از جمعی از خبرنگاران استان کرمانشاه تجلیل شد