03خرداد 1390

قاضی کار بسیار دشواری در پیش دارد و این وکیل دادگستری است که باید با طرح دعاوی نو و ارائه قوانین جدید او را هدایت کند، بنابراین وکیل دادگستری

دکتر ناصر کاتوزیان: وکیل، بال فرشته عدالت است

 

 

پدر علم حقوق ایران، گفت: قاضی کار بسیار دشواری در پیش دارد و این وکیل دادگستری است که باید با طرح دعاوی نو و ارائه قوانین جدید او را هدایت کند، بنابراین وکیل دادگستری یکی از دوبال فرشته عدالت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، دکتر ناصر کاتوزیان در مراسمی که شب گذشته (27 اردیبهشت ماه) در تالار انتظار کرمانشاه برگزار شد در جمع اساتید، حقوقدانان، قضات، وکلا و دانشجویان استان، اظهار داشت: ضمن تشکر از برگزارکنندگان این مراسم، معتقدم که من هم کسی هستم مثل دیگران و کار شایسته ای انجام نداده ام که با این اقبال روبرو شوم اما این خوی ایرانی است که با استاد احترام می گذارد و من این خلق و خو را می پسندم.

وی افزود: از کانون وکلای دادگستری و جامعه وکالات بسیار متشکرم که مرا در جمع خود پذیرفته اند و من نیز با کمال میل در مراسم آنها شرکت می کنم.

دکتر کاتوزیان اذعان داشت: وکیل وظایف اصلی دیگری هم دارد، یکی نظارت بر اجرای قانون و این وکیل دادگستری است که با چشمان تیز بین خود قوانین را تذکر می دهد و قضات را راهنمایی می کند بنابراین باید به وکیل به عنوان چشم قانون احترام گذاشت.

وی ادامه داد: نقش دیگر وکیل دادگستری در ارتقا حقوق است، دعوی را وکیل باید طرح کند تا قاضی فرصت و امکان اظهارنظر در آن زمینه را پیدا کند.

دکتر کاتوزیان تصریح کرد: من از وکلا انتظار داردم که شغل خود را یک شغل خدمت عمومی تلقی کنند نه ارضای مشتری خصوصی، وکالت شغلی است محصور در قوانین و نظام نامه ها و یک خدمت عمومی است بنابراین در یک خدمت عمومی، در اجرای درست قوانین عادلانه باید کمک کنند.

وی در پایان گفت: از وکلا می خواهم با دادگستری همکاری کنند و نیز از دادگستری تقاضا دارم که وکلا را به عنوان همکار بپذیرند نه به عنوان مدعی و مزاحم.